Search

Recent Comments

  Categories

  Folia paroizolacyjna

   

  W kategorii prezentujemy produkty wykorzystujące nowoczesne rozwiązania technologiczne stosowane do zabezpieczania pomieszczeń mieszkalnych. Dzięki specjalnie dobranym materiałom folia paroizolacyjna nie przepuszcza wilgoci. Ponadto zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni, pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgotności, a także zwiększa energooszczędność w pomieszczeniu. Paroizolacja zalecana jest przede wszystkim do przestrzeni, w których generowana jest spora ilość pary wodnej. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do zabezpieczania poddaszy, dachów płaskich, ścian i stropów, w których dodatkowo może dojść do przewiewów. Prezentowana folia jest bardzo lekka i łatwa w montażu. Dla uzyskania jak najlepszych efektów należy ją stosować wraz z wysokoparoprzepuszczalną membraną w systemie dachowym.

  Przyjmuje się, że poziom wilgotności w pomieszczeniu użytkowym powinien wynosić 50-70%, aby przebywające w nim osoby odczuwały komfort. W wyniku codziennych czynności (jak pranie, sprzątanie, gotowanie) może jednak dojść do przekroczenia tej normy, ponieważ naturalnym “skutkiem ubocznym” prac domowych jest para wodna. Zbyt duża wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które niekorzystnie oddziałują na organizm, a nawet mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Dlatego przy konstrukcji ścian oraz stropów stosuje się rozwiązania, które chronią te elementy przed zawilgoceniem, ponieważ to właśnie one są najsilniej narażone na oddziaływanie pary wodnej.

  Czemu stosuje się folie paroizolacyjne?

  Głównym powodem zastosowania tych materiałów jest ochrona przed zawilgoceniem. Jej użycie jest szczególnie polecane przy budowie dachów w nowych obiektach oraz przy remontach generalnych i modernizacjach starszych budynków. Dawniej w budowie domu stosowano słabe ocieplenie, a często też nieszczelne okna, wobec czego problemów z wilgocią nie było. Sprawę rozwiązywało silniejsze grzanie, dzięki któremu wraz z ciepłem przenikającym przez przegrody na zewnątrz budynku wydostawała się też wilgoć. Ponadto była też wywiewana przez nieszczelności okien. Gdy zaczęto lepiej ocieplać budynki i wstawiać szczelne okna zaczęły coraz częściej pojawiać się problemy z występowaniem wilgoci na ścianach. Jest to wynikiem wykraplania się pary wodnej, która dociera do chłodniejszych warstw – ocieplenia lub przegród. Właśnie te elementy należy zabezpieczyć, a służy do tego folia paroizolacyjna.

  Zabezpieczenie z folii paroizolacyjnej

  Dla zabezpieczenia konstrukcji drewnianych ocieplanych wełną mineralną – szczególnie na poddaszach mieszkalnych – stosuje się folie paroizolacyjne. Mocuje się je do krokwi bądź profili stalowych od strony pomieszczenia. Osłonięte w ten sposób konstrukcje są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem pary wodnej. Bariera wykonana z tworzywa sztucznego powoduje spowolnienie przenikania pary wodnej. Ponadto nawet gdy dojdzie do wykroplenia wilgoć jest w stanie odparować powoli na zewnątrz budynku.

  Rodzaje paroizolacji

  Wśród dostępnych rozwiązań w zakresie paroizolacji można wyróżnić przede wszystkim folie:

  • standardowe – są one wykonane z tworzywa sztucznego. Powszechne w użyciu są modele jednowarstwowe wzmocnione polietylenową siatką. Ponadto występują też folie z polipropylenu oraz z dodatkowym ekranem aluminiowym, gdzie warstwa środkowa jest metalizowana. Grubość takiego materiału oscyluje wokół 20 mm, a paroprzepuszalność wyrażona wartością SD (stosunek grubości równoważnej pod kątem przenikania pary warstwy powietrza) wynosi między 0,5 a 20 m.

  • aktywne – bywają nazywane membranami paroizolacyjnymi i są zalecane przede wszystkim w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, z uwagi na zdolność magazynowania nadmiaru wilgoci oraz oddawania jej w czasie. Wykonane są z reguły z włókniny polipropylenowej oraz polietylenowego filmu funkcyjnego, charakteryzującego się odpowiednio dobranym parametrem oporu dyfuzyjnego. Posiadają paroprzepuszczalność na poziomie około SD 40 m, dzięki czemu przepuszczają tylko niewielkie ilości pary wodnej. Ich użycie zaleca się wówczas, gdy pod pokryciem dachowym ułożona jest wysokoparoprzepuszczalna folia dachowa.

     KONTAKT

  CB S.A.
  46-053 Chrząstowice
  ul. Ozimska 2A

  Telefon: +48 77 400 50 40, +48 77 400 50 41
  Fax: +48 77 400 50 45
  E-mail: info@corotop.com.pl

     Informacje prawne